Aktuálně

14. 6. 2014 – Dokument získal významné ocenení na festivalu Arts&film v Telči – cenu České inspirace

Více o projektu

Proč zvelebení hrobu Bedřicha Smetany? Jak můžete vidět na fotografii ve fotogalerii, byl původní hrob velmi nenápadný a to i přesto, že jej navrhl slavný architekt Josef Fanta. Svým pojetím a jednoduchou náhrobní deskou s nápisem B. Smetana s datem narození a úmrtí, neodpovídal hrob významu tohoto národního skladatele. Lidé hledali monumentální hrobku ve stylu Antonína Dvořáka a tak se často stávalo, že se ptali, kde je hrob na Vyšehradě umístěn a stáli u něj. Možná že při realizaci hrobu sehrála úlohu i ta skutečnost, že proti ještě nestál monumentální Slavín a tak se hrob nemusel jevit tak nenápadný.


Sochař Petr Císařovský přišel s velmi citlivým návrhem na zvelebení hrobu, který po jistých menších korekcích na základě jednání s památkáři byl během půl roku realizován. Dnes se tedy již nebude stávat, aby hrob Bedřicha Smetany návštěvníci Vyšehradu hledali. Je nepřehlédnutelný i proti monumentálnímu Slavínu.

Tvůrce zvelebení hrobu

Sochař

Petr Císařovský

Věnuje se převážně volné sochařské tvorbě, ale pracuje také na zakázkách ve spolupráci s architekty.

Curriculum vitae

Projekt zvelební hrobu a časosběrný dokument podpořili

Nadace ČEZ


Edukativní společnost, o. s.

Edukativní společnost je občanskýcm sdružením, které si klade za úkol podporu projektů majících kulturní a vzdělávací charakter.


Prezidentem společnosti je Pavel P. Ries


Kateřina Klasnová, Vít Bárta

Návštěvní kniha

Dokumenty i web se moc povedly. Blahopřejeme!

Zde budou Vaše vybrané vzkazy

Zanechte vzkaz